Często zdarza się, że wymagane jest wykonanie wiązek w niewielkich – nawet jednostkowych – ilościach. Niezależnie od tego czy mają one trafić do ostatecznego produktu czy będą elementem prototypu ważne jest aby ich wyprodukowanie zajęło możliwie mało czasu i pochłonęło dokładnie tyle środków ile wymaga osiągnięcie zamierzonego celu. Wykonanie małych partii jest również z reguły potrzebne podczas projektowania wiązki i ustalania jej ostatecznego kształtu przed uruchomieniem produkcji na docelową skalę. To na tym etapie najłatwiej wychwycić ewentualne błędy czy dopracować szczegóły.
W takich przypadkach obróbka maszynowa może okazać się nieodpowiednią z kilku powodów. Praski mimośrodowe wykorzystywane do zaciskania styków wyposażone są w aplikatory, których konstrukcja zależna jest od rodzaju i wielkości styku. Wykonanie takiego podzespołu dla konkretnego zastosowania bywa kosztowne i wymaga czasu. Nawet, jeśli wymagany aplikator wraz z dedykowanymi narzędziami zaciskającymi jest już dostępny, przezbrojenie maszyny (ustawienie aplikatora, kontrola poprawności zaciśnięcia) wyłącza ją na pewien czas z użytkowania oraz angażuje wyspecjalizowanego pracownika. Również inne maszyny, zależnie od zadania, wymagają przezbrojenia czy choćby przeprogramowania. Warto zaznaczyć, że wszystkie powyższe czynności w przypadku niewielkich partii produkcyjnych mogą zająć więcej czasu niż wykonanie danego zadania bez stosowania maszyn.
Dzięki wykorzystaniu narzędzi ręcznych (głównie ściągaczy izolacji i prasek wyposażonych w odpowiednie matryce) możliwym staje się skompletowanie nawet jednej sztuki wiązki w bardzo krótkim czasie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ponadto produkcja manualna dzięki swej specyfice rzadko kiedy narzuca minimalne wielkości zamówień, istotne w przypadku procesów automatycznych i półautomatycznych.
Jeśli zastanawiasz się jaka technologia będzie najlepsza dla Twojego zastosowania – skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy zarówno w zakresie doboru konkretnych rozwiązań technicznych jak i metod produkcji.